R&D ICT Projects Economist / Admin Manager

3 Hours ago • 3-5 Years
Create a profile and let recruiters contact you

About the job

SummaryBy Outscal

DOTSOFT seeks an R&D ICT Projects Economist / Admin Manager to manage EU-funded projects. Responsibilities include financial oversight, compliance, and technical support. Must have experience in project management, EU funding regulations, and strong Excel skills.

Company Description

Η DOTSOFT είναι μία από τις πιο καινοτόμες και πρωτοπόρες εταιρείες πληροφορικής και επικοινωνιών, με μακρά τεχνογνωσία και εμπειρία στην ανάπτυξη ολοκληρωμένων πληροφοριακών συστημάτων και διαχείριση σύνθετων έργων. Με σύγχρονες υποδομές, άρτια καταρτισμένους εργαζομένους, επενδύσεις σε τεχνολογίες αιχμής και στρατηγικές συνεργασίες με κορυφαίες εταιρείες, παρέχει ένα ευρύ φάσμα προϊόντων και υπηρεσιών υψηλής ποιότητας, που δίνουν πρόσθετη αξία στο πελατολόγιο της. Η DOTSOFT δραστηριοποιείται σε τρεις κύριους Τομείς:

  • Τομέας Ελληνικού Δημοσίου, που περιλαμβάνει έργα για τους ΟΤΑ και την Κεντρική Κυβέρνηση,
  • Τομέας Διεθνών Έργων, που περιλαμβάνει έργα για Ευρωπαϊκούς και Διεθνής Οργανισμούς και
  • Τομέας Έρευνας και Ανάπτυξης που περιλαμβάνει ερευνητικά προγράμματα, τα οποία τροφοδοτούν την εξέλιξη τεχνολογιών, υπηρεσιών και προϊόντων.

Job Description

Ο R&D ICT Projects Economist / Admin Manager θα είναι υπεύθυνος για τη διαχείριση
των λειτουργικών κυρίως πτυχών έργων πληροφορικής που χρηματοδοτούνται από την
ΕΕ, με δυνατότητα υποστήριξης σε ορισμένα τεχνικά θέματα (π.χ. templates για
παραδοτέα, τήρηση χρονοδιαγραμμάτων, κ.τ.λ.). Η θέση αφορά κυρίως την
παρακολούθηση των οικονομικών παραμέτρων των έργων, καθώς επίσης και τον
έλεγχο του κανονιστικού πλαισίου υλοποίησης αυτών, με δυνατότητα υποστήριξης στη
σύνταξη των αναφορών προόδου. Αναλυτικότερα:

  • Καθήκοντα για την υποστήριξη στην διαχείριση της υλοποίησης των έργων:
    - Ανάπτυξη και διατήρηση χρονοδιαγραμμάτων, παρακολούθηση προόδου παραδοτέων και ολοκλήρωσης οροσήμων έργων.
    - Συνεργασία με τεχνικές ομάδες για την υποστήριξη της οργάνωσης τεχνικών παραδοτέων σε εργασίες όπως υποστήριξη τους κανόνες δημοσιότητας, την ορθή τήρηση του ηλεκτρονικού αρχείου, κ.τ.λ.
    - Διασφάλιση ότι τα έγγραφα και τα εγχειρίδια του έργου προετοιμάζονται σύμφωνα με τις οδηγίες και τις απαιτήσεις του έργου.

  • Διοικητικά και Καθήκοντα Συμμόρφωσης:
    - Υποστήριξη στη διαχείριση όλων των νομικών και διοικητικών απαιτήσεων συμμόρφωσης για την εκπλήρωση των κανονισμών διαρθρωτικών ταμείων της ΕΕ.
    - Προετοιμασία και ανάρτηση των απαραίτητων εγγράφων στο Σύστημα Διαχείρισης Πληροφοριών (MIS/ΟΠΣΚΕ) για Προτάσεις/Έργα.
    - Εξασφάλιση της συλλογής και υποβολής νομικών εγγράφων, όπως δηλώσεις και πιστοποιητικά, για την επιλεξιμότητα των προτάσεων και επαλήθευση της υλοποίησης των έργων.

  • Υποστήριξη σε Τεχνικά Παραδοτέα:
    - Υποστήριξη στη δημιουργία παραδοτέων έργου, σε θέματα όπως εγχειρίδια και αναφορές δημοσιότητας.
    - Υποστήριξη στην παρακολούθηση και έλεγχος της προόδου των τεχνικών εργασιών για τη διασφάλιση της επίτευξης των οροσήμων.

  • Οικονομική Διαχείριση και Αναφορές:
    - Συνεργασία με το λογιστήριο για την επιβεβαίωση και κατανομή των εξόδων του έργου σύμφωνα με τους κανονισμούς της ΕΕ.
    - Παρακολούθηση των προϋπολογισμών, δημιουργία αναφορών εξόδων και διασφάλιση ότι όλα τα οικονομικά έγγραφα ευθυγραμμίζονται με το κανονιστικό πλαίσιο υλοποίησης των έργων.
    - Δημιουργία σαφών, λεπτομερών αναφορών με Excel σχετικά με τις προγραμματισμένες εργασίες, τα έξοδα και την πρόοδο προς την ολοκλήρωση του έργου.

  • Νομική και Κανονιστική Συμμόρφωση:
    - Συνεργασία με άλλα μέλη της εταιρείας για την προετοιμασία του φακέλου νομικών εγγράφων που απαιτούνται για την επιλεξιμότητα και συμμόρφωση μίας πρότασης με τους κανονισμούς της ΕΕ.
    - Επικοινωνία με διαχειριστικές αρχές και άλλους φορείς για τη διευκόλυνση της ομαλής επικοινωνίας και της συμμόρφωσης με όλες τις κανονιστικές απαιτήσεις.

  • Επικοινωνία και Συντονισμός Ομάδας:
    - Λειτουργία ως κεντρικό σημείο επικοινωνίας μεταξύ των τεχνικών ομάδων, των νομικών και οικονομικών τμημάτων, των διαχειριστικών αρχών και της ανώτατης διοίκησης.
    - Διευκόλυνση συναντήσεων και διασφάλιση ότι όλοι οι ενδιαφερόμενοι είναι ενημερωμένοι για την πρόοδο του έργου και τη συμμόρφωση.
    - Παροχή αναφορών και ενημερώσεων στους ενδιαφερόμενους σχετικά με τα τεχνικά παραδοτέα, τα χρονοδιαγράμματα και την παρακολούθηση του προϋπολογισμού.
  • Διαχείριση Τεκμηρίωσης:
    - Εποπτεία της προετοιμασίας και υποβολής των αναφορών του έργου, των εγχειριδίων και των εγγράφων συμμόρφωσης.
    - Διασφάλιση ότι όλη η απαραίτητη τεκμηρίωση είναι αρχειοθετημένη, οργανωμένη και προσβάσιμη για ελέγχους ή αξιολογήσεις.
    - Ανάπτυξη και διατήρηση λεπτομερών αρχείων έργου, συμπεριλαμβανομένων αναφορών προόδου, οικονομικών καταστάσεων και νομικών δηλώσεων.

Qualifications

  • Πτυχίο στις Τεχνολογίες Πληροφορικής και Επικοινωνιών (ICT), Διοίκηση Επιχειρήσεων ή σχετικό πεδίο.