Bid & Proposal Manager

3 Weeks ago • 2-3 Years

About the job

Περιγραφή εταιρείας

Η DOTSOFT είναι μία από τις πιο καινοτόμες και πρωτοπόρες εταιρείες πληροφορικής και επικοινωνιών, με μακρά τεχνογνωσία και εμπειρία στην ανάπτυξη ολοκληρωμένων πληροφοριακών συστημάτων και διαχείριση σύνθετων έργων. Με σύγχρονες υποδομές, άρτια καταρτισμένους εργαζομένους, επενδύσεις σε τεχνολογίες αιχμής και στρατηγικές συνεργασίες με κορυφαίες εταιρείες, παρέχει ένα ευρύ φάσμα προϊόντων και υπηρεσιών υψηλής ποιότητας, που δίνουν πρόσθετη αξία στο πελατολόγιο της. Η DOTSOFT δραστηριοποιείται σε τρεις κύριους Τομείς:

  • Τομέας Ελληνικού Δημοσίου, που περιλαμβάνει έργα για τους ΟΤΑ και την Κεντρική Κυβέρνηση,
  • Τομέας Διεθνών Έργων, που περιλαμβάνει έργα για Ευρωπαϊκούς και Διεθνής Οργανισμούς και
  • Τομέας Έρευνας και Ανάπτυξης που περιλαμβάνει ερευνητικά προγράμματα, τα οποία τροφοδοτούν την εξέλιξη τεχνολογιών, υπηρεσιών και προϊόντων.

Περιγραφή θέσης εργασίας

Ο Bid & Proposal Manager θα αναλάβει την υποβολή προσφορών σε διαγωνισμούς για Οργανισμούς του Ελληνικού Δημοσίου. Πιο συγκεκριμένα θα αναλάβει τις παρακάτω αρμοδιότητες:

  • Εξεύρεση, ανάδειξη και επιλογή λύσεων, με σκοπό την πλήρη κάλυψη των τεχνικών και λειτουργικών προδιαγραφών του τεύχους της διακήρυξης
  • Δημιουργία, σύνταξη και συγγραφή του τεχνικού και οικονομικού περιεχομένου της προσφοράς, συμπεριλαμβανομένης της ανάθεσης αρμοδιοτήτων στο σύνολο της ομάδας
  • Συνεργασία και επικοινωνία με στελέχη Presales Διευθύνσεων του δικτύου συνεργατών και προμηθευτών της εταιρείας για την ορθή και αποτελεσματική υποβολή προσφορών
  • Ανάλυση των αποτελεσμάτων των προσφορών και εντοπισμός σημείων προς βελτίωση.

Προσόντα

  • Πτυχίο ΑΕΙ/ΤΕΙ Διοίκησης Επιχειρήσεων, Οικονομικών Επιστημών ή Πληροφορικής
  • 2-3 έτη εμπειρίας στην προετοιμασία, υποβολή ή/και διαχείριση large-scale ICT προσφορών
  • Πολύ καλή γνώση Η/Υ και MS Office (Word, Excel, Power Point, MS Project)
  • Πολύ καλή γνώση της ελληνικής γλώσσας και πολύ καλές ικανότητες γραφής και σύνταξης κειμένων
  • Ικανότητες αναλυτικής σκέψης, με στόχο την επίλυση προβλημάτων, την αξιολόγηση ευκαιριών κατά την πορεία της διαγωνιστικής διαδικασίας και την ανάπτυξη winning στρατηγικών
  • Πολύ καλές οργανωτικές ικανότητες, αναλυτική σκέψη και τήρηση χρονοδιαγραμμάτων
  • Ομαδικό πνεύμα και πολύ καλές επικοινωνιακές δεξιότητες.

Πρόσθετες πληροφορίες

  • Σύγχρονο περιβάλλον εργασίας
  • Ανταγωνιστικό πακέτο αποδοχών
  • Συνεχής εκπαίδευση και εξέλιξη.

Σε όλα τα βιογραφικά σημειώματα θα τηρηθεί απόλυτη εχεμύθεια. Αξιολογείται το σύνολο των εισερχόμενων βιογραφικών σημειωμάτων και ακολουθεί επικοινωνία με όσους υποψηφίους ανταποκρίνονται στις απαιτήσεις της θέσης. Με την αποστολή του βιογραφικού σας συναινείτε στην επεξεργασία των προσωπικών σας δεδομένων, στα πλαίσια του GDPR και του Ν. 4624/2019.

About The Company

DOTSOFT SA is a Greek SME, specialized in Software Development and Integrated ICT Solutions for the public and private sector. The company was founded on 2004 and initially its core business activity was purely in the area of software development, database solutions and networked applications. Our major fields of expertise today are: Content Management, Digital Assets, Databases, web & mobile platforms.

Our aim is to provide reliable, trustworthy, integrated ICT solutions, through technology innovation and successful project management to both public and private organizations. DOTSOFT is very successful in complex IT integration projects with a strong specialization in SW development in various, demanding environments.

SERVICES

In principle we solve problems through technology and innovation. We do not offer an "one-product-fits-all"​ solution, but instead we listen to our clients, we work with the end users, we analyze their needs and we design the best possible solution for each particular case. We implemented it by developing a workable system, usually with the help of other trusted partners from research and industry. Throughout this process we offer:

• ICT Project Management following lean and agile principles

• ICT consulting (user requirement analysis, system architecture, specifications)

• SW development (for web and mobile)

• Integration services: no need to reinvent the wheel. Match, combine, customize, adapt, and build what is missing.

• Maintenance and Support

EXPERIENCE – R&D PROJECTS

The last years DOTSOFT is very active in R&D projects with significant success. From ICT for precision agriculture, wireless sensors and environmental monitoring to microelectronic platforms, energy decision support systems and data preservation systems we are using our experience and know how to provide innovative solutions in a wide range of sectors and applications.

Greece (On-Site)

View All Jobs