ICT Project Manager

3 Months ago • 2 Years +

About the job

Περιγραφή εταιρείας

Η DOTSOFT είναι μία από τις πιο καινοτόμες και πρωτοπόρες εταιρείες πληροφορικής και επικοινωνιών, με μακρά τεχνογνωσία και εμπειρία στην ανάπτυξη ολοκληρωμένων πληροφοριακών συστημάτων και διαχείριση σύνθετων έργων. Με σύγχρονες υποδομές, άρτια καταρτισμένους εργαζομένους, επενδύσεις σε τεχνολογίες αιχμής και στρατηγικές συνεργασίες με κορυφαίες εταιρείες, παρέχει ένα ευρύ φάσμα προϊόντων και υπηρεσιών υψηλής ποιότητας, που δίνουν πρόσθετη αξία στο πελατολόγιο της. Η DOTSOFT δραστηριοποιείται σε τρεις κύριους Τομείς:

  • Τομέας Ελληνικού Δημοσίου, που περιλαμβάνει έργα για τους ΟΤΑ και την Κεντρική Κυβέρνηση,
  • Τομέας Διεθνών Έργων, που περιλαμβάνει έργα για Ευρωπαϊκούς και Διεθνής Οργανισμούς και
  • Τομέας Έρευνας και Ανάπτυξης που περιλαμβάνει ερευνητικά προγράμματα, τα οποία τροφοδοτούν την εξέλιξη τεχνολογιών, υπηρεσιών και προϊόντων.

Περιγραφή θέσης εργασίας

  • Συντονισμός και διαχείριση των ομάδων έργου με εσωτερικούς και εξωτερικούς συνεργάτες
  • Επικοινωνία με τους πελάτες, κατανόηση των απαιτήσεών τους και διαχείριση τυχόν προβλημάτων
  • Διαχείριση και συνεχής παρακολούθηση προϋπολογισμού-κόστους, τιμολογήσεων και πόρων (προσωπικό, εξοπλισμός, τεχνολογία)
  • Ανάπτυξη λεπτομερούς χρονοδιαγράμματος και λίστας παραδοτέων και παρακολούθηση της προόδου μέσω κατάλληλων συστημάτων, εργαλείων και τεχνικών
  • Διαχείριση τεχνικών κι επιχειρησιακών θεμάτων που προκύπτουν κατά την υλοποίηση των έργων
  • Έγκαιρη παράδοση των έργων, εντός του πεδίου εφαρμογής και εντός του προϋπολογισμού
  • Σύνταξη και διαχείριση εγγράφων έργου, όπως τακτικές αναφορές, επιστολές, μελέτη εφαρμογής, παραδοτέα φάσεων υλοποίησης.

Προσόντα

  • Πτυχίο ΑΕΙ, ιδανικά στον τομέα Πληροφορικής
  • Μεταπτυχιακός Τίτλος Σπουδών θα εκτιμηθεί
  • Τουλάχιστον 2 έτη αντίστοιχης εργασιακής εμπειρίας
  • Καλό τεχνικό υπόβαθρο, με κατανόηση ή πρακτική εμπειρία στην ανάπτυξη λογισμικού & ΤΠΕ
  • Άριστη γνώση της αγγλικής γλώσσας (γραπτή και προφορική)
  • Πολύ καλή γνώση Microsoft Office
  • Επιθυμητή πιστοποίηση PMP / PRINCE2 / PM2
  • Επιθυμητή γνώση χειρισμού προγραμμάτων Project Management
  • Ανεπτυγμένες οργανωτικές, επικοινωνιακές και ηγετικές δεξιότητες
  • Άριστες ικανότητες διαχείρισης χρόνου και προτεραιοτήτων, ικανότητα εργασίας υπό πίεση
  • Ευελιξία, ομαδικότητα, συνέπεια, προσοχή στη λεπτομέρεια.

Πρόσθετες πληροφορίες

  • Σύγχρονο περιβάλλον εργασίας
  • Ανταγωνιστικό πακέτο αποδοχών
  • Συνεχής εκπαίδευση και εξέλιξη.

Σε όλα τα βιογραφικά σημειώματα θα τηρηθεί απόλυτη εχεμύθεια. Αξιολογείται το σύνολο των εισερχόμενων βιογραφικών σημειωμάτων και ακολουθεί επικοινωνία με όσους υποψηφίους ανταποκρίνονται στις απαιτήσεις της θέσης. Με την αποστολή του βιογραφικού σας συναινείτε στην επεξεργασία των προσωπικών σας δεδομένων, στα πλαίσια του GDPR και του Ν. 4624/2019.